Výhody při koupi bazarového motocyklu

Berte článek s rezervou, ale pokuste se uvidět i jiný pohled na věc. Začneme rovnou nejcitlivějším tématem, a tím je cena nového stroje v porovnání s bazarovou alternativou. Největší pád ceny prožije motocykl v momentu jeho nákupu, ujetí prvních kilometrů a při zápisu prvního majitele do technického průkazu. Může se stát, že vám motocykl nebude sedět, kdy u nového kusu musíte při prodeji počítat se ztrátou přibližně 18-20 % ceny hned na začátku, v porovnání s tím u bazarového motocyklu, který pořídíte levněji, nemusíte prakticky žádnou ztrátu za první rok registrovat. Pokud umí vaše peněženka tento moment přehlédnout, nastávají některé další důvody.

Každý nový motocykl na který si musíte u dealera ještě počkat, musíte také vlastními silami pečlivě zajet. V praxi to znamená, že od prvního nastartování do prvního servisního intervalu, který je většinou po 1000 km, musíte jezdit v mnohem nižším rozsahu otáček a rychlostí než v provozním režimu. Potom záleží kolik víkendů strávíte k ujetí prvního tisíce s novým motocyklem a jak rychle na vás budou mít čas v autorizovaném servise pro první výměnu oleje a seřízení. První servis je zpravidla také placený zákazníkem a v sezoně si občas počkáte.

Nový motocykl koupíte u dealera tzv. „holý“ a ze zkušenosti si každý dokoupí základní výbavu nebo nějaký upgrade. Například zásuvka na mobil, vyšší plexi štít, tuningové nastavitelné páčky, hezčí držák SPZ, nosič na kufr a kufr samotný a nemalá položka jako laděný výfuk. Je toho opravdu hodně co lze přikoupit a co tolik neocení kupující při prodeji, ale vy ušetříte při koupi bazarového stroje opravdu nemalé peníze. Výše vyjmenované vybavení může prvního nabyvatele vyjít dle značky na 25 až 50 tisíc korun.

Dejte si však při nákupu bazarového stroje pozor, a to jak v případě soukromého prodejce, bazaru, ale nedůkladného dealera, kde motocykl při výkupu neprojde žádnou kontrolou. Naše zkušenosti jsou bohužel u všech tří kategorií stejné. Jak nenaletět a nekoupit vrak od podvodníků, kterých je bohužel v naších krajích mnoho, si můžete přečíst zde.