Jak přihlásit motocykl nebo jiné vozidlo na nového majitele?

Pokusíme se  stručně a jednoduše popsat celý proces převodu. Nebojte, není to tak složité, jak se může někomu zdát.

Co musíte mít s sebou v bodech:

  • žádost o zápis změn (ke stažení zde, nebo volně leží na úřadě)
  • protokol o evidenční kontrole nebo technické kontrole (může být starý až 1 rok – dřívějších 30 dní již po novele zákona neplatí)
  • platnou zelenou kartu (můžeme zajistit telefonicky a doklad Vám ihned zašleme na email)
  • občanský průkaz (platný doklad totožnosti)
  • ověřenou plnou moc k přepisu (od prodávajícího/kupujícího, pokud nebude na úřadě přítomen)

Pro samotný přepis vozidla, motocyklu nebo skútru musíte navštívit kterýkoli registr vozidel (dopravní inspektorát).

Přímo ZDE můžete najít ten nejbližší registr, a podívat se na otevírací dobu. (Pozor: už neplatí jako dříve, že je nutné veškeré změny dělat v místě bydliště, nebo místě předchozí registrace vozidla).

Shrneme si to:

Nejprve navštivte s vozidlem stanici technické kontroly (STK) pro provedení evidenční kontroly, která má platnost 30 dní od data vydání protokolu. Bez platné evidenční kontroly vám přepis neudělají! Na STK se dostavte s vizidlem a vezměte si malý a velký technický průkaz (ORV a TP). Na dopravním inspektorátu můžete předložit i protokol o pravidelné technické kontrole, take né starší 30 dní.

Dále nezapomeňte vozidlo pojistit, tedy sjednat zákonné pojištění. Bez zelené karty, vám přepis neudělají! S pojištěním se můžete obrátit přímo na nás i telefonicky (pro sjednání nikam nemusíte)! Najdeme nejvýhodnější nabídku a doklad o sjednání pojištění Vám ihned zašleme na e-mail. V případě dotazů nebo pro rychlou kalkulaci nám zavolejte kdykoli na tel.: 604 763 353 (odkaz ZDE)

Nakonec si zajistěte plnou moc k převodu od protistrany, pokud nepůjde na úřad s vámi (podpis na plné moci musí být ověřený).

A nakonec – kolik zaplatíte za přepis?

Za samotný přepis zaplatíte standardně 500 Kč v případě, že se jedná o motocykl nebo skútr s obsahem nad 50 ccm . Dle novely zákona vám zůstává SPZ vozidla, i pokud se přihlašuje v jiném kraji. Výměna SPZ motocyklu/skútru se dá provést za poplatek 250 Kč, jen v případě nahlášení ztráty nebo poškození tabůlky státní poznávací značky. Evidenční kontrola stojí přibližně 500 Kč, cena se však liší dle ceníku dané stanice STK. Za ověření podpisu na plné moci na poště (CzechPoint) zaplatíte 30 Kč.